دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

مزایای یوبوت

مزایای یوبوت عبارتند از :

ا- مزایای اقتصادی :

کاهش هزینه ها

استفاده از دال مجوف یوبوت علاوه بر کاهش میزان مصالح مصرفی (فولاد-بتن)در دهانه مشابه به دلیل رفتار دوطرفه سقف و توزیع متوازن نیروها در دو جهتطولی و عرضی ساختمان، هزینه‌های حین اجرا نظیر قالب بندی تیرها و کتیبه ها را نیز کاهش می‌دهد.این سیستم نسبت به سیستم‌های فولادی کاهش هزینه‌ای از ۲۰ تا ۷۰ درصد را به همراه دارد.

افزایش تعداد پارکینگ

به دلیل حذف ستون های میانی، تعداد پارکینگ های تامین شدهدر این سیستم دال، افزایش می‌یابد. این افزایش علاوه بر ایجاد ارزش مادّی، حرکت و گردشماشین‌ها در پارکینگ را تسهیل می نماید.در برخی موارد، افزایش تعدادی پارکینگ موجب حذف یک طبقه‌ی پارکینگ ساختمان و صرفه جویی بیشتر در هزینه ها می شود. 

حذف هزینه سقف کاذب

سیستم دال مجوف یوبوت با حذف تیرهای آویزدار و نیز کتیبه های بیرون زدهاز زیر سقف ، علاوه بر کاهش ارتفاع کلی ساختمان و مصالح مصرفی آن، نیاز سقف کاذب رادر ساختمان مرتفع می سازد که این خود کاهش هزینه‌ای مضاعف را برای ساختمان به ارمغان می‌آورد.حذف تیرهای آویزدار موجب راحتی در عبور تاسیسات زیر سقف شده و هزینه های مربوط به آن را نیز کاهش خواهد داد.

۲- مزایای فنی :

ایجاد دهانه های بزرگتر و کنسول های بلندتر

کاهش میزان انتقال صوت، حرارت و لرزش امکان حذف تیرها و ایجاد دال تخت 

بهبود عملکرد لرزه ای 

امکان ایجاد شکل ها و بازشوهای بزرگ و نامنظم در سقف 

امکان ستون گذاری نامنظم 

۳- مزایای معماری :

 انعطاف پذیری در معماری

سیستم دال مجوف یوبوت با حذف  ستون های میانی، پلانی بدون ستون را برایسازه فراهم می کند. این کارکرد علاوه بر فراهم نمودن آزادی در طراحی معماری و ایجاد پلان هایمتفاوت در طبقات مختلف، امکان تغییر در پلان طبقات را در طول دوره بهره‌برداری برای کاربر فراهم می‌آورد.این امر در اصطلاح معماری، انعطاف پذیری قابل توجهی جهت طراحی فراهم می‌آورد.

حذف آویزها

با استفاده از دال مجوف یوبوت و تامین دیوار برشی مناسب، تیرهای آویزدار و کتیبه های بیرون زده از سقف حذف می شود. این امر ارتفاع بیشتر داخلی را برای معمار فراهم می کند.در ضمن به دلیل کاهش ضخامت سقف می توان طبقات را با پله های کوتاه‌تر و کمتر اجرا نمود و این امر باعث کاهش ابعاد باکس پله و افزایش فضای مفید داخلی می گردد

۴- معماری :

ضخامت کمتر سقف

با استفاده از دال مجوف یوبوت و بهره‌گیری از عملکرد دو طرفه سقف و توزیع متوازن نیروهابین تکیه گاه ها، آویز تیرها حذف شده و در نتیجه ضخامت سقف کاهش می‌یابد. به عنوان مثال برای دهانه ۱۳متری، ضخامت سقف تنها ۳۵ سانتیمتر می‌باشد.

 

 حذف سرستون ها و تیرهای آویزدار

به دلیل عملکرد دوطرفه سقف دال مجوف یوبوت، تیرهای آویزدار و سرستون هااز دال حذف شده که این امر باعث کاهش هزینه مربوط به قالب‌بندی و نیز افزایش سرعت اجرا می گردد. در ضمن حذف تیرهای آویزدار و سرستون‌ها موجب حذف سقف کاذب و هزینه های مربوط به آن می شود.

 

 

سهولت در اجرا

در سیستم سقف دال مجوف یوبوت به دلیل حذف تیرهای میانی، قالب بندی سقف بسیار ساده بوده و می توان آن را با بهره‌گیری از اکیپ آرماتوربند عادی و آموزش این اکیپ اجرا نمود. در ضمن به دلیل حذف تیرها، تعداد خاموت ها و آرماتورهای تیر سقف کاهش یافته و در نتیجه سرعت اجرا افزایش می یابد.

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*